DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Anglický plnokrevník

 
...:ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK - A1/1:...
 
Anglický plnokrevník vznikl v 17. a 18. století v Anglii, aby uspokojil vášeň šlechty a jejích králů pro koňské dostihy. Slovo "plnokrevník" se objevilo v roce 1821, v 2. svazku plemenné knihy (General Stud Book), která obsahuje genealogické záznamy britských a irských plnokrevníků. Během posledních dvou století po celém světě rostla obliba dostihů plnokrenvíků a plemeno se rázem stalo nejvýznamnějším z celé světové populace koní. Přispělo ke zlepšení její velikosti, vzhledu a pohybu, ale především ke zvýšení rychlosti, bojovnosti a psychické odolnosti mnoha plemen. Tyto vlastnosti jsou důsledkem upevněné dědičnosti, dosažené pečlivým výberem v chovu.
 
HISTORIE
 
Vývoj celé populace plnokrevníků se obvykle spojuje s dovozem tří orientálních koní: Byerleye Turka, Darley Arabiana a Godolphina (podle jedněch araba, podle jiných berbera). Tito koně se stali na počátku 18. století v Anglii hřebci - zakladateli  nového plemene. Tento pohled je ale přijatelný jen v nejjednodušším pojetí, protože nechává zcela stranou fakt, že v Anglii dlouho před tím existovalo krmenové stádo "závodních koní", chovaných většinou v královských hřebčínech. Toto stádo, zkřížené s dovezenými orientálními plemeníky, bylo schopno poskytovat dostihové koně větší rychlosti a síly než kdykoliv předtím.
Jindřich VIII., první patron koňských dostihů, založil Královský chov v Hampton Courtu, kde choval berberem ovlivněné španělské a italské koně. Tato zvířata byka jčížená s domácím chovem "závodních koní". V zásadě je ovlivnil domácí rychlý galloway ze severní Anglie, předek fellského ponyho a irského hobbyho, předchůdce connemary.
Pozdější monarchové projevovali velký zájem o "závodní koně" a hřebčíny, kde se chovali. Zejména za Karla II. v r. 1660 v období tzv. restaurace dostaly dostihy i chov koní nový impulz. Na tomto základně pak vznikl plnokrevný dostihový kůň.
 
HŘEBCI - ZAKLADATELÉ CHOVU
 
    
 
Žádný z hřebců - zakladatelů, stejně jako jedna nebo dvě importované orientální klisny, se nezúčastnili dostihů. Chovatelé, kteří vytvořili anglického plnokrevníka, použili orientální koně pro jejich schopnost předávat potomstvu skutečně vyrovaný typ.
Podařilo se zjistit, že 81% genů plnokrevníka pochází od 31 původních předků, z nichž nejvýznamnější byli tři hřebci - zakladatelé, od nichž se odvíjejí všechny linie moderních plnokrevníků.
Byerley Turk (obr 1), zakladatel jedné ze čtyř základních linií, se předtím, než byl zařazen do hřebčína v Durhamu, zúčastnil bitvy na řece Boyne v roce 1690. Tato linie začíná Herodem (narodil se 1758 a byl to syn Jigga po Byerleyovi). Z ní pocházeli koně jako Tourbillon a Tetrarch. Herodovo potomstvo zvítězilo nejméně v tisíci dostizích.
Darley Arabian (obr 2), koupený v Halabu v Sýrii v r. 1704 byl zaslán do Darleyova domu ve východním Yorkshiru. Byl to nádherně souladný kůň, nejpohlednější z celého tria. V kohoutku měřil 152 cm, byl tedy větší než mnohý dnešní plnokrevník. Ze spojení s klidnou Betty Leedes se narodil první z velkých dostihových koní, Flying Childers. Tento kůň byl podle slov svého majitele "nejrychlejší z koní, kteří kdy běželi v Newmarketu, nebo, jak se všeobecně věří, kteří se vůbec na světě zrodili." Jeho vlastní bratr, Barlett´s Childers, zplodil Squirta, jehož potomkem byl Marske, otec Eclipse, který nikdy nebyl v dostihu poražen. Eclipse (obr 4) založil druhou linii, od které se odvozují i některé významné linie dvacátého století.
Godolphin Arabian (obr 3) se dostal do Anglie v roce 1728 jako reklama pro hřebčín Gog Magog lorda Godolphina v cambridžském hrabství. Porazil hřebce Hobgoblina a s klisnou Roxanou pak zplodil Latha a Cada. Cade se potom stal otcem Matchema, narozeného v r, 1748, který je zakladatelem třetí linie. Ačkoliv některé z těchto linií už neexistují,házejí z nich významní plemeníci jako Curwen Bay Barb či Uknknown Arabian, hřebec po zakladatelské klisně Old Bald Peg, k němuž lze vystopovat v rodokmenech plnokrevníků 20. století miliony vztahů. Dále to byli D´Arcy´s Chestnut a White Arabians, LEedes Arabian, Melmsley a Lister Turks, Brownlow´s Turk a Alcock´s Arabian. Poslední dva vnesli mezi plnokrevníky bílé zbarvení. Po roce 1770 se v chovu přestali užívat arabové, neboť lepší výsledky dávalo potomstvo domácího stáda.
 
(Zdroj: Obrazová encyklopedie koní - Elwyn Hartley Edwards, str. 118-119)
 
 
POPIS A CHARAKTERISTIKA 

Anglický plnokrevník je nejrychlejší kůň na světě, vynikající stavby a velké výkonnosti. Od arabů se liší rovným profilem, výrazným kohoutkem, ale i silným hřbetem a nápadně dlouhou, šikmou lopatkou. Chod je nízký, úsporný a dlouhý. Je to typicky dostihový a sportovní kůň, vyžadující intenzivní péči a dokonalý výcvik. Je to zvíře živé, odvážné, ale mnohdy obtížně ovladatelné a poměrně nesnášenlivé. Pochopitelně, jeho agresivní povaha je předpokladem úspěchů na závodní dráze.

Průměrná výška anglického plnokrevníka je 157 cm v kohoutku, ovšem to není určující. Závodní koně bývají vyšší od 165 cm do 175 cm, sprinteři naopak menší, kolem 160 cm. Hackové dokonce pod 145 cm. Obvod hrudi je mohutný, od 180 do 195 cm a holeň nemá být v obvodu menší než 20 cm. Důležitá je kvalita nohou a kopyt, která mohou být trochu plošší, hmotnost koně bývá 500 - 600 kg, ale v podstatě žádný z těchto rozměrů, kromě obvodu holeně, není určující. Záď je dobře vázaná, v bedrech musí být silná, plyne z ní síla pro rycholst. Trup je úměrně dlouhý. Zadní nohy jsou dlouhé, s velmi dobře utvářenými hlezenními klouby, takže umožňují maximální sílu odrazu. Přední nohy jsou jemné, s dlouhým, svalnatým předloktím a velkými plochými klouby. Hloubka hrudínu umožňuje maximální rozšíření plic, což je pro dostihového koně podstatné. Krk je dlouhý, půvabný a nízko nasazený, hlava delší, užší, ušlechtilá, živého výrazu, bez náznaku masitosti žuchev. Barva srsti není důležitá, převládají však hnědáci, ryzáci, bělouši jsou vzácnější, ale zato se velmi často vyskytují bílé znak

 POVAHA
 
Anglický plnokrevník je kůň velmi svérázný, dá se říct, že každý z nich je osobností. Má také své rozmary a často prosazuje svou vůli. Například klisnu Kincsem doprovázela na dostihy kočka, Belendek se uklidňoval přítomností berana, s nímž sdílel stáj, jiní koně se přátelili se psy. Vůči lidem nejsou plnokrevníci příliš přátelští, vyžadují odborný přístup a nezřídka bývají nervózní. Jejich povaha je zcela podřízena účelu, jsou to koně časně vyspívající, musí být co nejdříve schopni výcviku, protože již dvouletí běhají první dostihy.
 
VYUŽITÍ A SPORT
 
Je to výhradně sportovní kůň, používaný k dostihům, převážně rovinovým. Pro své vynikající vlastnosti byli plnokrevníci využíváni k získávání jiných sportovních nebo pracovích plemen. Tak vznikl například anglický polokrevník, kůň vyšší a těžší než plnokrevník, skutečně všestranný. Anglický plnokrevník se podílel i na vzniku anglo-araba, hispano-araba, amerického klusáka, amerického jezdeckého koně a dokonce i českého teplokrevníka. Výborným sportovním koněm, který patří mezi anglické polokrevníky, je i kůň Kinského.